S plemenem anglického bulteriéra se můžeme setkat čím dál tím víc. Tento specifický klabatý přítel je totiž hned na první pohled velmi zajímavý. Ať už se jedná o jeho klabatou hlavu, nebo velmi svalnaté tělo. Tento pejsek se však může chlubit mnoha dalšími benefity. Jeho specifická povaha vám totiž může vnést do života mnohem víc, než jen psího mazlíčka. Pojďme se tedy podívat blíže na tohoto psího (ne)bojovníka.
Kapitoly
Stavba těla a fyzické rysy
Jak jsme již výše zmínili, pro bulteriéra je charakteristický jeho zakulacený čumák. Protože je jeho tlama obrovská a lemuje tvar hlavy, čiší z něj radost hned na první pohled. Víte ale, že je jeho přezdívkou „gladiátor mezi psy“? Může za to právě jeho mohutná stavba.
Navíc se může pyšnit jako jedno z nejsvalnatějších psích plemen. Když ho uvidíte běhat, pochopíte. Výhodou anglického bulteriéra je, že jeho rozměry a váha nejsou definované. Díky tomu si můžete vybrat mezi dvěma „verzemi“ bulíka. Buď do 35cm v kohoutku, nebo pod – minibulteriéra.
Barevných variant je u bulteriéra spousta. Ať už půjdeme od černé po černobílou, žíhanou hnědou nebo čistě bílou. Stačí si vybrat. Pozor si však dávejte, zejména u bílých bulíků, na hluchotu. Je potřeba vždy odebírat štěně od stanic nebo spolehlivých majitelů, kteří pejskům zajistí potřebné testy – vyšetření BAER.
Povaha
Bulteriér byl dříve využíván na psí zápasy, ale bojovnost je v jeho povaze už dávno minulostí. Bulík vás rozesměje pokaždé, když se na něj podíváte. Jeho psí kusy a dovádění vás bude provázet po celou dobu.
Je velmi milý a přátelský. To však může být i nevýhodou. Rozhodně si anglického bulteriéra nepořizujte jako hlídače! Tento pejsek je tak přátelský, že by si s případným lupičem i hrál.
Benefitem ale může být jeho blízkost k rodině, dětem nebo dalším zvířatům. Mazlení, hraní a svou pozornost bude směřovat pouze k vám. Vítání při příchodu je tedy samozřejmostí!
Péče a výcvik
Bulteriér je velmi tvrdohlavé plemeno. Je potřeba ho motivovat, věnovat mu potřebnou pozornost a především zábavu. Bát se ale nemusíte. S nabývajícím věkem jsou bulteriéři spíše peciválové a budou si s vámi hovět u oblíbeného seriálu.
Dbejte však na socializaci. Pokud bude štěně od začátku zvyklé na kontakt jak s člověkem, tak se psem, bude určitě v dospělosti poslušným parťákem. Bulteriér po vás extrémní péči vyžadovat nebude, takže kartáčování a stříhání drápků vás rozhodně nečeká.
Pozornost ale věnujte jejich pokožce, protože bývají velmi často náchylní na kožní onemocnění. Samozřejmostí je potom kvalitní strava a pohyb.
Samotné pořízení bulteriéra
Cena štěněte vždy závisí na tom, odkud ho kupujete. Doporučujeme brát pejsky z ověřených stanic, nebo od spolehlivých chovatelů. Nejlépe s papíry a testy. Cenový rozdíl mezi normálním bulíkem a minibulteriérem je minimální.
Počítejte však s pořizovací cenou od 15 tisíců a výše. Do koupi tohoto pejska se rozhodně vyplatí investovat, ušetříte tím trápení sobě i pejskovi. Cena stravy odpovídá velikosti bulíka, ale rozhodně se nemusíte bát enormních částek.
A co bychom dodali na závěr? Anglický bulteriér je rozhodně neobvyklé plemeno a pro ty, kteří se s ním setkají, na něj určitě nedají dopustit. Důležité je pamatovat na to, že je potřeba vždy věnovat svůj čas i čtyřnohému kamarádovi.
Tereza Zwienerová