I psi mohou být závislý na nikotinu, alkoholu nebo drogách. Někdy na tom mají podíl viny majitelé, někdy pes samotný, protože je to prostě v něm.
Závislost u psů není nic příjemného, znám jeden příběh kdy byl pes závislý na nikotinu, nebo spíše na dýmu z elektronické cigarety. Začíná to nevinnými hrami se psem, kdy si říkáte, že ho baví lovit dým, kdy je pro něj zajímavý a přece mu nemůže elektronická cigareta s minimem nikotinu ublížit. Omyl. Nejdříve je to jedna velká zábava, která se mění v třas a hysterii.
Pejsek začíná být zoufalí, zapamatuje si člověka, který v něm závislost vyvolal a při každém jeho příchodu se začne radovat, třese se a splašeně běhá kolem něj. V této situaci začíná akce odvykačka.
Jak postupovat při odhalení závyslosti?
- Přestat před pejskem kouřit
- Nenosit sebou elektronickou cigaretu (psi mají perfektní čich a cítí zbytky náplně v náustku elektronky)
- zkusit se zaměřit s daným pejskem na jinou zábavu
Pejsek bude pár dní kňourat, třepat se a hledat u vás zdroj závyslosti, ale nesmíte polevit. Pokud nedopatřením způsobí tuto závislost Váš kamarád, v žádném případě nepomůže omezení kontaktu, nebo přerušení. V okamžiku, kdy ho spatří, klidně i po 3 měsících, tak si vzpomene na to, co je s ním spojené.
Je spíše třeba v kontaktu pokračovat a začít s nápravou, aby Vás pejsek viděl jinýma očima. Všechno to zní nejspíše neuvěřitelně a majitelé pejsku se hrozí, že by toto v životě nedopustili.
Věřte mi, ne jeden páníček je kuřák. S největší pravděpodobností jich několik kouří v uzavřeném prostoru, kde se pohybuje i zvíře či dítě. Tito lidé ani nemusí vědět, že jejich pejsek závislostí trpí. Avšak dle mého postřehu nepodlehne závyslosti každý pejsek. Věřím, že tento článek bude spoustě lidem přínosem, jelikož o této problematice se moc nemluví. Je to škoda, naši miláčci si taky zaslouží pomoct.
Tento článek neslouží jako urážka kuřáků, slouží pouze pro informování veřejnosti majitelů našich mazlíčků, aby si na to dávali pozor a popřípadě se pokusili svým miláčkům pomoci.