Pokud si pořídíte pejska, běžnou každodenní součástí se stanou i procházky. Základní a nutnou pomůckou je vodítko. Na výběr je celá řada různých druhů. Jak tedy vybrat to správné? Při jeho výběru je potřeba si uvědomit, jak blízko chceme pejska u sebe mít a zda vůbec zvládá chůzi s vodítkem.
Vodítka pro začátečníky
Pokud pejska učíme chodit na vodítku, volíme vodítko jednoduché. Může být textilní, kožené nebo řetízkové, ploché nebo kulaté.
Je dlouhé asi 120 cm. Tento druh vodítka je vhodný i pro pokročilé psí chodce a to v případě, že je potřebujete mít blízko u sebe. Pokud potřebujete vzdálenost ještě zkrátit, vezmete část vodítka do druhé ruky a přitáhnete blíže k sobě.
Vodítka dlouhá
Tady se nabízejí hned dva druhy – stopovací a samonavíjecí. Stopovací vodítka jsou vhodná pro výchovu a výcvik základní poslušnosti. Hojně jsou využívána při výcviku loveckých psů.
Samonavíjecí vodítka nejsou vhodná pro úplné začátečníky. Vyrábí se v různých délkách a používá se buď lanko nebo pásek.
Vodítka výstavní
Vzhledem k tomu, že na výstavách je kladen důraz na naprostou poslušnost pejska, tato vodítka nejsou vyráběna z pevného materiálu. Je potřeba, aby nerušila celkový dojem pejska. Zpravidla mají vzhled tenké šňůrky přetahující se přes hlavu a krátkého, velmi tenkého vodítka.
Vodítka sportovní
Tento druh vodítka je velmi pevný, má nastavitelnou délku a elastickou část, která tlumí tahy vodítka, když pes zabírá. Využijete jej při běhání se psem. Zakoupit můžete i vodítko, které se dá lehce připevnit ke kolu.
Vodítka do auta
Pokud cestujete se psem v autě, tak si, kromě cestovních kšír, můžete pořídit samostatné vodítko, které je krátké a pevné a na jednom z konců má karabinku, kterou připevníte na kšíry. Na druhém konci je stejné zakončení jako u bezpečnostního pásu.