Jak se zbavit blech není problém, který byste řešili sezonně. Blecha totiž dokáže potrápit během celého roku a spolu s klíšťaty či všenkami patří mezi nejčastější ektoparazity domácích mazlíčků.
Tento bezkřídlý, skákavý hmyz se živí krví svého hostitele (jako dospělec), zatímco jeho larvy požírají spíše odumřelé zbytky kůže a výměšky svých rodičů. V dobrých podmínkách (teplo, vlhko) dokážou blechy bez hostitele přežít až jeden rok.
Kapitoly
Jak poznám, že má pes blechy?
Typickým projevem zablešeného zvířete je úporné drbání – zejména v oblasti kolem uší a krku, dále pak ustavičné hryzání okolo kořene ocasu. Pokud si stále nejsme jistí, můžeme vzít savý, bílý papír a pokusit se zasaženou oblast vyčesat hustým hřebínkem. Vypadnou-li z kožichu černé tečky, které po navlhčení zčervenají, náš mazlíček byl obsazen!
Bleší kousnutí
Větší počet drobných červených flíčků umístěných nejčastěji v řadě za sebou – tak vypadají bleší štípance. A proklatě svědí! Sliny blech navíc mohou podráždit imunitní systém zvířete a vyvolat nepřiměřenou reakci v podobě zanícené kůže s následnou ztrátou srsti. V tomto případě je vhodné navštívit veterinárního lékaře.
Máme blechy!
Když už k tomu dojde, nejlepší obranou je útok. Na trhu je v dnešní době k dispozici spousta přípravků, jež nám pomohou v boji s tímto zákeřným nepřítelem.
Říká se jim antiparazitika a na výběr jsou ve formě různých šamponů, postřiků, tablet, kapiček za krk (tzv. spot-on) či obojků. Jsou volně v prodeji, ale můžeme je zakoupit i u veterináře. Liší se cenou a účinností. Některé působí měsíc, jiné vydrží 3 měsíce.
Nezapomeňte doma pořádně uklidit – vysát, vyprat. Larvy totiž na svém hostiteli nežijí, ale ukrývají se pod koberce, pod prahy, do různých děr, do pelíšků apod.; stejně tak spadlá vajíčka a kukly.
Prevence
Výše uvedené přípravky slouží zároveň jako prevence v případech, kdy pes blechy nemá, ale my ho přesto chceme chránit. Riziko zamoření blechami se zvyšuje na jaře a hlavně na podzim.
Tato antiparazitika vašeho miláčka zbaví i dalších vnějších cizopasníků, jako jsou například klíšťata či všenky (včetně larev a vajíček).
5 rad na závěr – antiparazitika
- Vždy si čtěte příbalové informace k podávanému přípravku. Zvláště si pečlivě nastudujte způsob podání.
- Nezapomeňte, že pro některá zvířata jsou určité látky jedovaté. Proto léčivo určené psům dáváme jen psům. Co je dobré pro hafana, může kočku zabít.
- Při výběru zohledněte, jak moc jste s pejskem aktivní. Nemá smysl kupovat přípravek, který po umytí snižuje, nebo dokonce ztrácí svou účinnost. Myslím tím hlavně letní měsíce, kdy psa necháváme rochnit ve vodě.
- Stejně tak spot-on, který se aplikuje na kůži za krkem, naneseme až po koupeli ve vaně.
- Z vlastní zkušenosti vím, že si psi obojky rádi vzájemně rozkoušou. Proto bych volila jinou variantu ochrany, jestli je nemůžu ohlídat („venkovní hlídači“).
A co pomohlo vašim mazlíkům? Je nějaký přípravek, na nějž nedáte dopustit? Nebo máte naopak špatné zkušenosti? Podělte se s námi v komentářích níže.
Autor článku: Nelly Černohorská (www.zlovolnebytosti.cz)