Pořídili jste si štěně? Vítejte v klubu lidí, kteří si dokázali koupit lásku za peníze. Už dva měsíce mi dělá radosti (nebo starosti?) malá chundelatá kulička. Bydlím v bytě bez zahrádky, takže mám svého miláčka doma samozřejmě. Jaké jsou tedy plusy a mínusy pokojových psů?
Kapitoly
NEVÝHODY
Zastávám názor, že nejprve se má člověk vyděsit negativy, aby se pak mohl uklidnit pozitivy.
1) Hovínko tady a loužička tam aneb venčení
Tohle je často hlavní důvod, proč si spousta lidí žijících v bytě psa nikdy nepořídí. Komu se chce dobrovolně vstávat v 5 ráno, aby vyvenčil svého chlupáče? Málokomu. A co teprve když prší nebo je nehorázná zima? To je teprve disciplína. Naštěstí existují plínky či noviny, kde naši mazlíčci mohou vykonat potřebu, pokud se páníčkovi nechce (nebo nemůže) svého psa vyvenčit.
2) A žili spolu až do smrti aneb závazek
“Ty budeš mít štěně? A uvědomuješ si, jakej je to závazek?” ptali se mě zděšeně všichni, kteří se dozvěděli, že si budu pořizovat psa. “Závazek? To mě fakt nenapadlo,” odpovídala jsem ironicky.
Ano, pes je v jistém smyslu omezení. Nicméně všechno se dá nějak zařídit, když se chce.
3) Všude jsou chlupy aneb úklid
Pokud si pořídíte psa, počítejte s tím, že se čas, jenž budete věnovat úklidu mnohonásobně prodlouží.
Já mám malého vořecha (jorkšír s pouliční směskou), který po mámě zdědil dlouhou srst. Líná míň, než bych čekala, nicméně chlupů je všude dost a dost. Zima ovšem teprve začíná. Uvidíme, co nastane na jaře.
Dalším problémem jsou loužičky a hovínka. Bonbona je ještě štěně, takže chodí “na záchod” častěji než dospělý pes. Na plínku už umí celkem dobře, ale ne vždy se jí chce. Nicméně všechno chce čas, trpělivost, mnoho pochval a adekvátní trest (v rozumné míře, jen aby pochopila, že je něco špatně).
4) Leze to do peněz aneb finance a další překážky
Mít jakéhokoli domácího mazlíčka je celkem nákladné. Pes patří, podle mého názoru, k těm dražším. Pořízení, vybavení, žrádlo, očkování… Každá sranda něco stojí.
Lidé, co mají mazlíčky, mívají také často problém najít rozumné bydlení (pokud chtějí do nájmu). Majitelé bytů vám sice ze zákona zvíře zakázat nemůžou. Ale nikdo jim nezakazuje zvýšit nájem nebo vás jednoduše nevyberou.
5) Zase ňafe aneb naštvaní sousedi
Mluvíte? Smějete se? Brečíte? Křičíte? I pes má někdy potřebu vyjadřovat svoje emoce nahlas. Majitelům psů to dochází, nicméně té staré babce z vedlejšího bytu asi ne (ale to, že má na plný pecky Šlágr.tv, je v pořádku).
VÝHODY
Dostáváme se k příjemnější části článku. Proč si teda toho psa do bytu pořídit?
1) Nikdy nebudete osamělí aneb věrný společník
Máte za sebou těžký rozchod? Pohádali jste se s kamarádkou? Rodina na vás zanevřela? Nebojte, nejste sami, máte přece psa. Ten vám dá lásky až až.
Když ho budete mít doma, tak je vážně těžké být někde sám. Ten můj ocásek se mnou chodí i na záchod.
2) Pro psa je páníček vším aneb láska… mnoho lásky
Kdo dokáže téměř celý svůj život milovat jiného tvora víc než sám sebe? Troufám si říct, že skoro každý pes. U lidí je tohle velice diskutabilní. Možná mateřská láska trvá věčně.
Tohle samozřejmě platí i pro venkovní psy. Nicméně si myslím, že jsou pokojoví psi na své páníčky mnohem více fixovaní. Což by se dalo považovat i za menší nevýhodu. Jaký názor na to máte vy?
3) Ve zdravém těle zdravý duch aneb procházky
Zase se chystáte hubnout do plavek? Jen tak dál! Během cardia vám bude ochotně sekundovat váš čtyřnohý miláček. Možná vás to donutí častěji chodit na procházky či běhat. To se přece vyplatí.
Pokud máte psa v bytě, mnohem častěji “se donutíte” s ním vyrazit na procházku. Když je na zahradě, lenost má nad vámi mnohem větší moc.
4) Pojď se se mnou mazlit aneb terapie zdarma
Říká vám něco canisterapie? Jedná se de facto o to, že kontakt se psem pomáhá pomáhá psychicky nemocným či postiženým lidem v léčbě.
Takže tím, že sdílíte pokoj (často i lůžko) se svým čtyřnohým miláčkem, vlastě preventivně bojujete proti depresím.
5) Každý máme svůj důvod proč
Psa do bytu jsem si pořídil/a, protože…
Myslím si, že se nikdy jednoznačně neshodneme na tom, jestli je lepší mít psa doma nebo venku. Jistá jsem si ale v jedné věci. Pokud mu dáte dostatek lásky, jídla, spánku a prostoru na vykonání potřeby, je mu úplně jedno, jestli bydlí v malém krcálku o velikosti náprstku nebo v obrovské vyhřívané boudě s výběhem do zahrady.
Mia Naomi Rojko