Majitelé velkých plemen či velice aktivních psů mají zkušenosti, že pokud vedou svého psa na vodítku, obvykle se při tahu díky úzkému obojku škrtí a dusí. Proto jsou mnohem vhodnější postroje, které se psovi nezařezávají do krku.
Kapitoly
Výběr postrojů
Na trhu je dnes široká škála druhů, velikostí, materiálů a barev. Budete-li vybírat postroj pro svého psa, je prvním důležitým hlediskem materiál, ze kterého je postroj vyroben. Pro malá a klidná plemena stačí koupit jednoduchý nylonový postroj. Naopak větší, sportovní a aktivní pejskové by měli mít na sobě širší a pokud možno polstrované kšíry.
Než se ke koupi vhodného postroje rozhodnete, měli byste si nejprve svého psa přeměřit. Důležitá je zejména délka zad a pak obvod krku a hrudníku. Svou významnou roli hraje rovněž váha psa. Postroj by měl psovi dobře sedět, být pro vašeho miláčka pohodlný, aby ho nikde netlačil a také by měl být prodyšný.
Druhy postrojů
Nejčastější jsou dva typy. U prvního se kšíry nasazují na přední nohy a zapínají se za zátylkem. Vhodnější jsou pro menší a klidnější pejsky, protože hyperaktivnímu psovi budete tento postroj nasazovat obtížně.
Druhý typ se nasazuje nejprve přes hlavu. Pak provlečete jednu tlapku a postroj zapnete na boku. Popruh postroje by pes měl mít mezi předníma nohama. Kolečko na vodítko je vždy na hřbetě psa. Tento druh postroje je vhodný pro větší plemena, hodně aktivní a sportovní psy. Hodí se také na výcvik, kdy je mnohdy potřeba psa škubnutím přitáhnout nebo upozornit na chybu. S běžným obojkem byste mohli psovi ublížit.
Které postroje jsou nejlepší
Zkušení pejskaři upřednostňují postroj Free Motion. Jeho výhodou je, že psovi dobře sedí, nikde jej netáhne, neškrtí a neodírá kůži psa. Nejlepší radou však je, nedat příliš na recenze a doporučení, neboť každý pes je jiný. Proto si postroj nejprve vyzkoušejte, abyste poznali, jak vašemu psovi bude vyhovovat.