Nejčastější výmluvou majitelů, kteří se nutně potřebují zbavit psa je alergie na něj. U lidí se ale často alergie na psa společným soužitím nakonec vytratí a eliminuje. U psů to tak však nefunguje. Jakmile se alergie objeví, je obvykle již doživotní a mnohdy se s ní těžko bojuje.
Kapitoly
Jak se pozná alergie?
Nejčastějšími příznaky alergie v počátcích jejich projevů je vykusování na tlapkách. Pes si líže místa mezi drápky a přechází až do okusování. A baví se tím dlouhodobě, jakoby to byla jediná zábava na světě. Pak se objevuje zvýšená svědivost zespod břicha, na slabinách a vnitřních stranách stehen.
Pes se intenzivněji drbe a srst ze spodní strany těla mu více vypadává. Přidává se i svědění a vykusování kolem kořene ocasu. Pak se objevují vyrážky, to už je alergie naplno v průběhu a pes drbáním tráví stále více času, zhoršuje se kvalita jeho spánku, neustále jej něco svědí.
Dalším možným projevem alergie na vnější vlivy jsou záněty uší, v případě alergie na stravu pak jde o průjmy, zvracení, hubnutí a špatný výživový stav.
3 základní typy alergií
Nejčastějším typem je alergie na stravu. Dnešní kvalita granulí bohužel predisponuje většinu geneticky slabších psích jedinců k tomu, aby na něco ve stravě začali mít alergii. Neboli jde o přesycení organismu jednou nějakou složkou, kterou pak začne tělo odmítat.
Bývá to zejména kuřecí maso, kterého je všude v krmivu nadbytek, a to v ne právě prvotřídní kvalitě. Pak také lepek nebo brambory, protože se jimi nadstavují granule, aby byly objemnější a déle ležely v žaludku.
Průměrně granule leží v psím žaludku 24 až 36 h, než je tělo stráví a pošle dál. Tato alergie se může projevovat všemi výše uvedenými příznaky, zejména však průjmem a trávicími problémy.
Další alergií může být alergie na vnější vlivy jako jsou chemické látky v okolí (prací prostředky nebo domácí drogerie), alergie na hmyzí kousnutí anebo alergie na pyly a trávu. Především alergie na hmyzí (a bleší) kousnutí a na pyly a trávu se projevují úporným svěděním, které přechází ve vyrážky a do krve rozškrábaná místa.
Co s tím?
Pokud jde o alergii na hmyzí kousnutí, můžete zkoušet úspěšně bojovat nejrůznějšími repelentními přípravky tak, aby se hmyz k psovi ani nepřiblížil. Někteří chovatelé zkoušejí i doma vyráběné přírodní postřiky z rozmarýnu a levandule, která hmyzu nevoní. Většina antiparazitik však bohužel funguje na principu usmrcení škůdce až po přisátí, což je pro alergiky fatální.
Alergie na nějakou složku potravy se nejlépe zbavíte vynecháním dané suroviny v krmivu. Mnohdy jsou ale psi natolik přecitlivělí, že reagují alergicky na hned několik surovin a vybruslit z toho vhodnou kombinací krmné dávky tak, aby psovi nic nechybělo, může být mnohdy nadlidský výkon.
Farmakologie v pohotovosti
Případy alergií, tak jako u lidí, u psů narůstají geometrickou řadou. Možná je to způsobeno vlivem špatného životního stylu. Někteří vědci tvrdí, že předpoklady pro alergii v sobě nese každý jedinec, ale pouze určitá kombinace životních situací je naplno spustí. Nicméně lékaři dělají, co mohou.
Pro boj s alergií existují dnes již mnohé utišující prostředky, které pomáhají alespoň umírnit nadměrné svědění a další příznaky. Nevýhodou těchto léků je riziko škodlivosti pro jiné orgány, jako jsou játra nebo ledviny.
Nejnovější metodou je autoimunitní léčba. Jde o metodu, kdy je psovi přesně vyšetřením krve zjištěn alergen, kultivován a nadále aplikován v malých dávkách tak, aby si na něj tělo zvyklo a přestalo jej odmítat. Zatím jde o zdlouhavou a nákladnou metodu, na kterou každý pejskař nemá dostatek prostředků.
A tak je to stále boj „kdo s koho.“ Alergie nebo pes? Babské rady nebo kvalifikovaní veterináři?